PAYİDAR TÜFEKÇİOĞLU'NA SAHNEDE SON VEDA

PAYİDAR TÜFEKÇİOĞLU'NA SAHNEDE SON VEDA

Usta oyuncu Payidar Tüfekçioğlu için Kerem Aydınlar Camii’nde cenaze töreni düzenlendi. Üsküdar Tekel Sahnesi’nde düzenlenen veda törenin ardından Tüfekçioğlu’nun naaşı sevenlerinin korteji eşliğinde camiye getirildi. Cenaze törenine sanatçısının eşi Mine Tüfekçioğlu, kızı Tılsım Tüfekçioğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Nejat Birecik, Devlet Tiyatroları sanatçıları, dostları ve çok sayıda seveni katıldı. Sanatçının eşi Mine Tüfekçioğlu, taziyeleri kabul etti. 

PAYİDAR TÜFEKÇİOĞLU 
Payidar Tüfekçioğlu 21 Mayıs 1962 yılında İzmir'de dünyaya geldi. Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Tiyatro Bölümünden 1985 yılında mezun oldu. Aynı yıl Bursa Devlet Tiyatrosu'nda göreve başlayan Tüfekçioğlu, Antalya Devlet Tiyatrosu ve İstanbul Devlet Tiyatrosu'nda da görev yaptı. 27 yıl Devlet Tiyatroları'na hizmet veren Tüfekçioğlu 2009 yılında İstanbul Devlet Tiyatrosu'ndan emekli oldu.

Payidar Tüfekçioğlu Yeraltından Notlar, Amadeus, Şölen, Ayaktakımı Arasında, Haydutlar, Deli, Beden, Mavi Pullu Balık, Teneke, Barış, Yaprak Dökümü, Ayı, Kadı, Batı Yakası'nın Hikayesi, Danton'un Ölümü, Ballar Balını Buldum, Bağla Şu İşi, Bebek Uykusu, Yedi Kocalı Hürmüz, Tohum ve Toprak, Oyunlarla Yaşayanlar, Gılgamış, Yoklar Dağındaki Kar, Macbeth, Mezopotamya Üçlemesi, Efrasiyab'ın Hikayeleri gibi önemli oyunlarda görev aldı. 

Usta oyuncu, 2000 yılında Bağla Şu İşi oyunuyla Avni Dilligil En İyi Erkek Oyuncu ödülünü ve 2007 yılında Yeraltından Notlar oyunuyla Afife Tiyatro Ödülleri'nde En iyi Erkek Oyuncu ödülünü kazandı.

Sinema filmleri ve dizilerde Bruce Willis, Sylvester Stallone, Samuel L. Jackson, Morgan Freeman, Clint Eastwood, Alain Delon, Marcello Mastroianni, Paul Newman,  Yul Brynner gibi usta oyunculara sesiyle hayat verdi. 

Usta sanatçı Payidar Tüfekçioğlu 2015 yılında Yunus Emre Aşkın Yolculuğu adlı TV dizisinde Taptuk Emre karakterine hayat verdi.  Mine Tüfekçioğlu ile evli olan Payidar Tüfekçioğlu Tılsım adında bir çocuk sahibidir.