MASALLAR, TÜRKÜLER BİR DE İNSANLAR NİSAN AYINDA DA CEZAEVLERİNDE

MASALLAR, TÜRKÜLER BİR DE İNSANLAR NİSAN AYINDA DA CEZAEVLERİNDE

Türk öykü dünyasının önemli yazarlarından Sait Faik Abasıyanık'ın öykülerinden uyarlanan 'Masallar, Türküler, Bir de İnsanlar' adlı eser, sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde cezaevlerinde gösterilecek. 

Deneyimli oyuncu Turgay Tanülkü'nün başrolünde oynadığı ve 14 Şubat 2014 tarihinden itibaren İzmir'de bulunan Ceza İnfaz Kurumlarında sergilenmeye başlayan oyun sırasıyla tüm Ceza İnfaz Kurumlarında gösterilecektir. Abasıyanık'ın insan sevgisi, doğa sevgisi, yaşama sevinci ve gelecek umudu taşıyan öykülerinden derlenen oyun, bireyin yaşam alanlarında kendinden kopan, kendine yabancılaşan durumlarını ve aslında bireyin kendi içindeki tutsaklığını dile getiriyor. İçeriden dışarıya, dışarıdan içeriye bakış açısıyla örülü 'Masallar, Türküler, Bir de İnsanlar' insanın içsel özgürlüğünü yaşatan bir masalı, bir insanı, bir türküyü halk tiyatrosunun öğeleriyle iç içe anlatıyor. 

Tüm ülkeyi dolaşarak cezaevlerinde tiyatro gösterimi yapmanın 30 yıllık hayali olduğunu dile getiren Tanülkü, emekli olmadan önce böyle projeyi gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadığını belirtmiştir. Güray Tonbul'un yönettiği oyunda Tanülkü'nün yanı sıra; Soner Akçay, İrfan Erdağı, Bahri Öztürk ve İsmet Ege Tonbul da rol alıyor.

MASALLAR, TÜRKÜLER BİR DE İNSANLAR'IN TURNESİ DEVAM EDİYOR
Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ve İstanbul Devlet Tiyatrosu, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü ile birlikte bir sosyal sorumluluk projesi olarak hazırlanan Masallar, Türküler Bir de İnsanlar'ın Anadolu turnesi devam ediyor. 8-9-10-11 Nisan'da Manisa'da gösterim yapacak oyunun bundan sonraki durağı ise Uşak olacak. Uşak'ta 14-15-16-17-18 Nisan tarihlerinde izleyici ile buluşacak olan oyun  Afyon'da cezaevindeki insanları tiyatro ile buluşturup Nisan ayı turnesini sonlandıracak.

4.660 KM YOL

Afyon'da 25-26-27-28 Nisan'da cezaevinde gösterimler yapacak olan Masallar, İnsanlar, Bir de Türküler oyunu, tam 4660 kilometre yol yaparken, 33 oyun ile 6600 seyirciye ulaştı.