İSTANBUL DEVLET TİYATROSU 2014-2015 REPERTUARI

İSTANBUL DEVLET TİYATROSU 2014-2015 REPERTUARI

İstanbul Devlet Tiyatrosu ( İDT) 2014-2015 Tiyatro sezonunda perdelerini 1 Ekim’de açıyor. İDT yeni sezonda, geçen yıllardan devam eden oyunlara ek olarak 11 yeni oyunla birlikte toplam 34 prodüksiyonla tiyatro severlerle buluşmayı hedefliyor.

HAMLET, CİMRİ, ÜÇ KIZ KARDEŞ...
Geçtiğimiz sezon repertuarımızda önemli bir yer tutan Shakespeare’den Hamlet (yönetmen Işıl Kasapoğlu), Moliere’den Cimri (yönetmen Kenan Işık), Çehov’dan Üç Kız Kardeş (yönetmen Mehmet Birkiye) ve yerli klasik olan Hüseyin Rahmi Gürpınar’dan Kuyruklu Yıldız Altında Bir İzdivaç (yönetmen Kazım Akşar) adlı eserler bu sezon da devam edecektir. 

HAMLET MAKİNESİ, ÇÖL FIRTINALARI
Bunlara ek olarak geçtiğimiz sezon sonu sahnelenen Thorvald Steen ve Tarık Ali’nin yazdıkları Çöl Fırtınaları (yönetmen Şakir Gürzumar) ile Uluslararası İKSV Tiyatro Festivali’nde prömiyer yapan çağımızın en önemli yazarlarından Heiner Müller’in yazdığı Hamlet Makinesi de (yönetmen Ayşe Emel Mesci) devam edecek oyunlar arasında.

GEÇTİM AMA TİYATRODAN
Yeni sezonda birebir gerçek karakterlere ya da gerçek yaşam öykülerine dayanan bu akımdan bir belge değeri taşıyan dört önemli oyun yer almaktadır. Bunlardan birincisi Yeton Neziray’ın yazdığı ve Ali Atilla Şendil’in yönettiği Geçtim Ama Tiyatrodan. Kosova Devlet Tiyatrosu’nda gerçek bir olaydan yola çıkılarak yazılan oyun, devlet- sanat ilişkisini tam bir kara mizah örneğiyle sunuyor. 

BÜLBÜL SUSTURULDUĞUNDA
İsrail-Filistin savaşı sırasında Filistinlilerin yaşadıklarını, aydın bir yazar olan Raja Shehadeh’in günlüklerinden aktaran Bülbül Susturulduğunda adlı oyunun yazarı ise David Greig, yönetmeni Özgür Yalım. 

GÜNEŞ BATARKEN DE BÜYÜK
Kazım Akşar’ın yazıp yönettiği Güneş Batarken de Büyük, Alman edebiyatının en önemli temsilcisi olan Johann Wolfgang von Goethe’nin, Napoleon istilası altındaki ülkesinde geçirdiği dönemi iktidar-sanatçı ilişkileri ekseninden anlatıyor. 

PAŞA PAŞA TİYATRO YAHUT AHMET VEFİK PAŞA
Ahmet Vefik Paşa’nın Bursa’ya atanıp Fasulyeciyan’ın tiyatrosunu sahiplenmesi ve ardından gelişen olayları komediyle bütünleştiren Paşa Paşa Tiyatro yahut Ahmet Vefik Paşa adlı son derece güncel tartışmalar içeren oyunun yazarı Gökhan Erarslan, yönetmen ise Mutlu Güney. 

MUHTEŞEM GATSBY
Bu yıl I. Dünya Savaşı’nın 100. yılı olması nedeni ile savaşın toplumsal etkileri üzerine seçtiğimiz oyunlar kategorisindeki ilk oyun 20. yüzyılın en büyük Amerikan yazarlarından F. Scott Fitzgerald’ın ünlü romanı Muhteşem Gatsby. Savaş sonrasındaki toplumsal değişim döneminde “Amerikan rüyası”nın eleştirisi olan bu romanı tiyatroya uyarlayan Simon Levy, yöneten Faik Ertener. 

SEVGİLİ HAYAT
Funda Özşener’in yazdığı ve Metin Belgin’in yönettiği Sevgili Hayat’ta ise, Kurtuluş Savaşı sonrası yaşadıkları topraklardan kopmak zorunda kalan Mübadiller'in hüzün dolu hikâyesini anlatırken bir yandan da oyunda savaşın insanlar ve toplumlar üzerinde bıraktığı kalıcı izler sorgulanıyor. 

KADINLAR DA SAVAŞI YİTİRDİ
Savaşın toplumsal sonuçlarıyla ilgili bir diğer oyun da Curzio Malaparte’nin yazdığı Galip Erdal’ın yönettiği Kadınlar da Savaşı Yitirdi. Savaşı cephe gerisinde açlıkla, mutsuzlukla en önemlisi de umutsuzlukla boğuşan kadınların gözüyle anlatan oldukça çarpıcı bir oyun.

ŞAKİR GÜRMUMAR'IN YÖNETTİĞİ ROMULUS
Diğer oyunlar ise şöyle: İsviçreli ünlü yazar Friedrich J. Dürrenmatt’ın Roma İmparatorluğu’nun son iki gününü, devlet, birey, iktidar gibi kavramlar çerçevesinde eleştirel dil ile anlatan bir kara komedi örneği olan Büyük Romulus. Yönetmeni Şakir Gürzumar. 

ELLERİMİN ARASINDAKİ HAYAT
İnsanın kendi yapıtı olan yasaların nasıl da esiri olduğu ve aslolan yaşam hakkını korumaktan öte yasaları var eden siyaset, medya ve en önemlisi de insan gerçeğini trajik bir olay üzerinden sunan Peter Ustinov’un yazdığı Ellerimin Arasındaki Hayat’ın yönetmeni Cevdet Arıcılar. 

CÜNEYT ÇALIŞKUR'UN YAZDIĞI ERROR VERİYOR
Ve son olarak Cüneyt Çalışkur’un yazdığı, Rüçhan Çalışkur’un yöneteceği Eror Veriyor’da ise, birbirini aldatan evli bir çiftin ilişkilerindeki şaşırtıcı tesadüf ve tesadüf algılarındaki farklılık işlenmektedir.

ÇOCUK OYUNU BARIŞ GEZENİ
Bunlara ek olarak sezon içinde ayrıca Ülker Köksal’ın yazdığı Levent Niş’in yönettiği Barış Gezegeni adlı çocuk oyunu da sahnelenecektir.Bol alkışlı bir sezon olması dileğiyle, iyi seyirler dileriz...