Hakkımızda

TARİHÇE
1946 yılının Mayıs ayında İstanbul Belediyesi tarafından yapımına başlanan İstanbul Kültür Sarayı 1969 yılında tamamlanmış, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nden gelen oyunlar temsil edilmeye başlanmıştır. 27 Kasım 1970 yılında Cadı Kazanı adlı oyunun gösterimi sırasında çıkan yangın nedeniyle İstanbul Kültür Sarayı kullanılamaz hale gelince 1971 yılında Devlet Tiyatroları tarafından Venüs Sineması kiralanmış ve Taksim Sahnesi olarak açılmıştır. Taksim Sahnesi'nin açılış oyunu  Ankara'dan gelen Turan Oflazoğlu'nun IV. Murat adlı oyunu olmuştur.
 
İstanbul Devlet Tiyatrosu 1978 yılında, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü'nün 5441/1310 sayılı yasa ile belirlenen kuruluş amacı doğrultusunda bölge tiyatrosu olarak kurulmuştur. Aynı yıl, yangın sonrası onarımı tamamlanan İstanbul Kültür Sarayı, Atatürk Kültür Merkezi adıyla kullanıma açılır ve 15 Kasım'ında AKM içindeki Oda Tiyatrosu Dinçer Sümer'in "Eski Fotoğraflar" adlı oyunu ile temsillerine başlar.
  
İstanbul Devlet Tiyatrosu 7 Nisan 1979'da sahnelerini Ergun Sav'ın yazdığı, Can Gürzap'ın yönettiği Pof'la Paf adlı çocuk oyunu ile açar.
 
28 Ekim 1983'te Venüs Sineması yeniden kiralanır ve yine Taksim Sahnesi adıyla temsillerin sergilenmesine başlanır. 

6 Ocak 1994'te Müge Gürman'ın rejisörlüğünü yaptığı William Shakespeare'in Hamlet adlı  oyunu ile açılan Birim Atölye Sahnesi, daha sonra Aziz Nesin Sahnesi adını alır. 

2007-2008 sezonuna kadar 234 oyun sergileyen İstanbul Devlet Tiyatrosu bu süre zarfında Cevahir Salonları, Üsküdar Tekel Sahneleri ve Küçük Sahne'yi de sahneleri arasına katar. 

İçinde bulunduğumuz 2017/2018 sezonu itibariyle klasiklerden çağdaş eserlere uzanan geniş bir yelpazede, yerli ve yabancı 365 tiyatro eserini seyircileriyle buluşturan İstanbul Devlet Tiyatrosu, toplumun kültürel gelişimine katkıda bulunmaya, Türk dilinin en iyi ve doğru şekilde kullanımına katkıda bulunmaya, tiyatronun ülke içinde daha çok bölgeye ulaşması için çalışmaya devam edecektir.
 
İstanbul Devlet Tiyatroları

İstanbul Devlet Tiyatrosu kurulduğu 1978-1979 sezonundan bugüne yüzlerce oyunu seyircisi ile buluşturmuş; yaşama, insan doğasına, tarihe, güncel konulara ayna tutan klasik ve çağdaş eserlerden oluşturduğu repertuvarlarıyla her sezon başarıyla perdelerini açmıştır. Gayemiz Türk Tiyatrosu'nun hak ettiği yere gelmesini ve yaygınlaşmasını sağlamak, kültürümüzü yüceltmek, toplumun kültür ve sanat alanında bilgi düzeyinin artmasına katkıda bulunmak olmuştur. Sahnelediğimiz oyunlarla, katıldığımız festivallerle, gerçekleştirdiğimiz , yurt dışı, yurt içi ve kent içi turnelerle, her geçen gün artan seyirci sayımızla tiyatro sanatını yüceltmek, ülkenin en uzak köşesine kadar ulaştırmak tüm sezonlarda da en büyük gayemiz olacaktır.

MİSYON
İstanbul Devlet Tiyatrosu, Cumhuriyet ilkeleri ışığında toplumun kültürel ihtiyaçlarını karşılamak, Türk dilini geliştirmek, tiyatro sanatını yaygınlaştırmak ve evrensel değerlere sahip bireyler yetişmesine katkıda bulunmak misyonunu yerine getirmek üzere her sezon klasiklerden modern eserlere uzanan geniş bir yelpazede tiyatro eserleriyle perdelerini açmaktadır. 

VİZYON
İstanbul Devlet Tiyatrosu, tiyatronun doğduğu bu topraklarda, izleyen, dinleyen, okuyan, anlayan, duyarlı bireylerin yetiştirilmesine katkıda bulunmak, Türk Tiyatrosu'nu dünya çapında tanıtmak hedefiyle hizmetlerini her geçen yıl artırarak Türk tiyatro sanatının gelişmesine katkıda bulunmak amacındadır. 

Ayrıca toplumun sanatsal ve kültürel faaliyetlere katılım düzeyini artırmak amacıyla sahnelerini sanatsal etkinlikler için, idari ve teknik donanımları ile birlikte kurum ve kuruluşlara tahsis etmektedir.

SANATÇI

REJİSÖR

İDARİ PERSONEL

SAHNE UYGULAYICISI

"Biz algılarla oynamıyoruz, algılar sizinle oynuyor."

#CEHENNEM

"Geçmişi halletmeden bugünü yaşayamazsın

İKİNCİ BÖLÜM

"Dört tür yanık var. Dördüncü derecede tamamen yanıyorsun. Ikinci derecede yaralar oluşuyor vücudunda, zamanla geçiyor ama izleri kalıyor. Ikinci dereceden işsizlik yanığı benimkisi, yaralarım kapandı ama ruhumda izleri kaldı."

İKİNCİ DERECEDEN İŞSİZLİK YANIĞI